Bumerang - Yazarkafe
Dropbox Nedir, Nasıl Kullanılır

Dropbox Nedir, Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda sizlere son zamanların popüler cloud (bulut saklama) hizmeti sunan Dropbox‘tan bahsedeceğiz.

Dropbox Nedir?

Dropbox’ı en basit şekilde anlatacak olursak cebimizde taşıdığımız flash diskimize her yerden erişebildiğimizi düşünün dersek yanlış olmaz. Bu flash diske; okuldaki, iş yerinizde ki ya da evinizdeki bilgisayardan, akıllı cep telefonunuzdan erişerek istediğiniz dosya ile çalışabilir ya da görüntüleyebilirsiniz.

Bu sayede verilerinizin kaybolma ya da flash diskinizi evde unuttuğunuzda içerisinde ki çok önemli bir belgeye erişememe gibi bir sıkıntınız olmayacak.

Dropbox Güvenli midir?

Son bir kaç yıldır kullanımıma dayanarak şunu söyleyebilirim ki, dropbox oldukça güvenilirdir. Ancak bu güvenlik birazda kullanıcılara bağlıdır. Şifreniz çok basit ya da doğum günü gibi, sizi tanıyan ya da biraz araştırma yaparak elde edinilen bilgileri hiç bir zaman şifreniz olarak kullanmayınız.

Şifreli girişe ek olarak Dropbox hesabınız 2 yönlü doğrulama kullanarak da daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun için sırasıyla (Settings > Security > Two-Step Verification) bölümünden aktif (Enabled) yaparak cep telefonunuzu kayıt edebilirsiniz. Bu sayede her giriş yaptığınızda tıpkı bankalarda olduğu gibi size bir güvenlik şifresi ücretsiz olarak gelecek, giriş esnasında bu şifreyi de girmeniz istenecektir. Bu sayede hesabınız daha güvenli olacaktır.

dropbox ayar

Dropbox Nasıl Kullanılır

Web arayüzünden kullanacağınız gibi, ister bilgisayarınız için (Mac, Windows) ister akıllı telefonunuz için uygulama mağazanız (Google Play, Apple Store) üzerinden indirerek daha kolay kullanabilirsiniz. Dropbox’ın diğer bir avantajı ise sildiğiniz bir dosyayı 30 gün içerisinde geri getirebiliyorsunuz. Bu sayede yanlışla silinen bir resim video önemli bir belge sorununuz bir daha olmuyor.

Sadece depolama alanının haricinde farklı uygulama çözümleri de sunuyor Dropbox. Mesela Cloud alanı gerektiren bazı uygulamalarda veritabanı olarak Dropbox kullanırsanız çok faydalı olabiliyor. Örneğin; Android ve Helium Backup uygulamasını kullananlar saklama alanı olarak Dropbox’ı seçerse cihazınız kaybolsa değişse bile otomatik tüm uygulama ve ayarlarınızı Dropbox üzerinden kolaylıkla geri getirebiliyorsunuz.

Bu sadece ufak bir örnekti, bunun haricinde Dropbox Api’sini kullanan bir çok farklı uygulama mevcut. Şimdiye kadar Dropbox’ı denemediyseniz aşağıdaki linkten deneyebilirsiniz.

Kaynak: Dropbox

Hakkında Erdal Türkmen

Raporlama ve Analiz Uzmanı olan bendeniz aynı zamanda mobil ve teknoloji tutkunuyum. Fim izlemeyi çok severim, başarabilirsem eğer imdb top 250'yi izlemek gibi bir hedefim var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top