Bumerang - Yazarkafe
Facebook, Whatsapp’ı 16 Milyar Dolara Satın Aldı

Facebook, Whatsapp’ı 16 Milyar Dolara Satın Aldı

Akıllı telefonlar üzerindeki en popüler mesajlaşma programı olan WhatsApp Facebook tarafından satın alındı. Hatırlanacağı üzere Facebook daha öncede Instgram’ı satın almıştı. Haberin belkide büyük sükse yapmasının asıl nedeni satın almanın gerçekleşitği rakam olsa gerek. Facebook bu satınalma işlemi için Whatsapp’a 16 Milyar $ ödeyecek.

Son yıllarda mobil dünyada gerçekleşen bazı atın almalara bakarsak bu satın almanın büyüklüğünü daha iyi görebileceğiz.

  • Facebook Intagram’ı 1 milyar $’a satın aldı.
  • Google Motorolayı 12,5 milyar $’a satın aldı.
  • Microsof Skype’yi 8,5 milyar $’a satın aldı.
  • Lenova Motorola’yı Google’dan 2,9 milyar $’a satın aldı.
  • Microsoft Nokia’yı 7,17 milyar $’a satın aldı

whatsapp_gelisim

Özellikle yukarıdaki tablodan son 4 senede Whatsapp, Facebook, Gmail, Twitter ve Skype üzerinde kullanıcı artış hızını net bir şekilde görebiliyoruz. Whatsapp son aylık ortalama da 450 milyon kullanıcı rakamına eriştiği söyleniyor.

Bu satın alma işleminde SEC’e sunulan belgeye göre 4 milyar $’ı nakit ve 12 milyar $’lık Facebook hissesi şeklinde gerçekleşecek. Ayrıca Whatsapp çalışanları içinde 3 milyar $’lık Facebook hissesi ayrılmış durumda. Facebook’ub bu satın alma anlaşmasından tek taraflı vazgeçmesi halinde ise Whatsapp’a 1 milyar $ tutarında tazminat ödeyecek.

SEC, Securities and Exchange Commission Amerika’da ki satın alma işlemlerini inceleyip onaylayan devlet kurumu, bizdeki SPK Sermeya Piyaası Kuruluna benzer bir yapıdaki kurum.

Bu derece büyük bir satın alma işleminden sonra Whatsapp popülerliğini koruyacak mı, bu satınalma Facebook’a ne gibi avantajlar sağlayacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

Kaynak: Facebook Basın Bülteni

Hakkında Erdal Türkmen

Raporlama ve Analiz Uzmanı olan bendeniz aynı zamanda mobil ve teknoloji tutkunuyum. Fim izlemeyi çok severim, başarabilirsem eğer imdb top 250'yi izlemek gibi bir hedefim var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top