Bumerang - Yazarkafe
Android uygulamalarınıza App Quarantine ile hükmedin

Android uygulamalarınıza App Quarantine ile hükmedin

Android işletim sistemi bazı yönlerden daha esnek bir sistem ancak varsayılan sistem ayarları ve uygulamaları ile bahsettiğimiz bu esnekliği maalesef çok kontrol edemiyoruz.

Örnek vermek gerekirse; kurduğunuz basit bir uygulama ya da widget internet ihtiyacı çok olmasa da reklam veya başka amaçlarla interneti kendine göre kullanabiliyor. Yada telefon ile varsayılan olarak gelen kullanmadığınız be kaldırmadığınız uygulamaları dondurmanızı sağlar. Ayrıca uygulamaların arka planda çalışan servisleri bazen uygulamayı çok kullanmasakta devamlı çalışarak pilimizin daha çabuk bitmesine neden olabiliyor.

App Quarantine uygulaması bu noktada devreye giriyor. Öncelikle uygulamayı kullanabilmek için cihazımızın root‘lu olması gerekiyor. Programı yazımızın en altında bulunan market linkinden indirebilirsiniz.

quarantine-goruntu-2

Programı açtığınızda Apps (uygulamalar) ve Quarantine (karantina) sekmelerini göreceksiniz. Apps kısmında dilediğiniz tercihe göre tüm uygulamalarınızı ya da sistem uygulamalarınızı görüntüleyebilirsniz. Buradan kısıtlamak istediğiniz uygulamayı seçtiğinizde (aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi) sağ üst tarafta çıkan kilit ikonuna basarak o uygulamayı dondurmuş (freeze) oluyoruz.

quarantine-goruntu-1

Sizde bu şekilde bir islem yaptığınızda kilitlediğiniz uygulama artık uygulamalar ve uygulama yöneticisi altında görünmeyecektir. Kilitlediginiz uygulamayı kolay bir şekilde çalıştırmak için ana ekranımıza widget ekliyoruz. Uygulamanın widgeti ilk baktığımızda kilitli görünür, bir kez bastığınızda kilit açılır ve uygulamaniz çalışır. Kullandıktan sonra yine uygulama widgetine basıp uygulamayı kilitleyebilirsiniz.

quarantine-widget-1

Bu işlem uygulamayı dondurduğu için, siz widget üzerinden ya da karantina listesinden kaldırmadığınız sürece uygulamanız calışmayacaktır. Facebook, Twitter, Google + ve Whatsapp gibi uygulamalardan App Quarantine kilini kaldırana kadar bildirimlerinizi alamazsınız.

quarantine-widget-2

Kaynak: Google Play

Hakkında Erdal Türkmen

Raporlama ve Analiz Uzmanı olan bendeniz aynı zamanda mobil ve teknoloji tutkunuyum. Fim izlemeyi çok severim, başarabilirsem eğer imdb top 250'yi izlemek gibi bir hedefim var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top