Bumerang - Yazarkafe
Android Cihazlarda Pil Kullanım Süresini Uzatmak – 1.Bölüm

Android Cihazlarda Pil Kullanım Süresini Uzatmak – 1.Bölüm

Akıllı telefonlarda belki birçoğumuzun önemli sorunlarında biri cihazlarımızın pil sürelerinin çok tatmin edici olmaması. Kendi telefonumda Samsung Galaxy S3 üzerinde yapmış olduğum bazı ayarlar ve kısıtlamalar ile pil performansı yaklaşık 2 katına çıkarmayı başardım. Bu yazıda yapmış olduğum değişiklikleri sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle bazı bilgiler vermek istiyorum. Cihazlarımızda yapacağımız ayarlamalar genelde uygulamaların senkronizasyon ve servislerini durdurmak ve ya süre aşımı koymak olacaktır. Yani pil performansını artırabilmek için bazı uygulamalardan ödün vereceğiz, ne kadar ödün vereceğiniz tamamen size kalmış.

1) Ekran Parlaklığını Ayarlamak

Kullandığımız cihazların ekranları belki de en fazla pil ömrünü harcayan donanımlardan bir tanesidir. Ekran’ın daha az pil harcaması için ekran parlaklığını elimizden gelen şekilde kısık tutarsak pili daha az kullanacaktır. Hatta cihazınız destekliyorsa (neredeyse çoğu android tabanlı cihazda mevcut) otomatik parlaklık ayarını kullanmak faydalı olacaktır. Bu sayede cihazınız bulunduğu ortamdaki ışığa göre ekran parlaklığını otomatik ayarlayacaktır.

Android-Oto-Parlaklık

2) Wallpaper (Duvarkağıdı) ve Widget Seçimi

Cihazlarımızda kullandığımız canlı duvar kağıtları normal resim duvar kağıtlarına göre daha fazla pil tüketmektedir. Eğer kullandığınız cihazınızda led (amoled gibi) tabanlı bir ekran varsa siyah veya siyah renklerin hakim olduğu duvar kağıdı kullanmak pil süresine faydalı olacaktır.

Yine aynı şekilde eğer ana ekranlarınızda kullandığınız haber, facebook, mesajlaşma ve hava durumu widget’ları varsa pil tüketimi artırmaktadır. Gereksiz olanlarının kaldırılması pil performansınızı artıracaktır.

Android-ana-ekran

Hakkında Erdal Türkmen

Raporlama ve Analiz Uzmanı olan bendeniz aynı zamanda mobil ve teknoloji tutkunuyum. Fim izlemeyi çok severim, başarabilirsem eğer imdb top 250'yi izlemek gibi bir hedefim var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top